Zastosowanie sprężarek śrubowych bezolejowych

Zastosowanie sprężarek śrubowych bezolejowych

14 sierpnia 2019 0 przez Andrzej

Sprężarki śrubowe mają szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach. Te nowoczesne wypierają obecnie chociażby stare sprężarki tłokowe, stosowane dotąd w kolejnictwie. Te wcześniejsze były wielkie gabarytowo i hałaśliwe, co znacząco utrudniało pracę. Ich zastosowanie doceniane jest również w przemyśle, w formie urządzeń, które dostarczają do instalacji sprężone powietrze. Główną funkcją tych urządzeń jest zapewnienie właściwego ciśnienia roboczego określonego systemu podczas pracy. Przykładowo w kolejnictwie, które zasilane jest silnikami elektrycznymi, niezbędne jest odpowiednie ciśnienie powietrza w przewodach hamulcowych.

Sprężarki bezolejowe

W przypadku sprężarek śrubowych bezolejowych sprężanie powietrza przebiega w wyniku zmniejszenia przestrzeni pomiędzy dwoma wirnikami, które się obracają, zaś przestrzeń pomiędzy nimi nie zostaje uszczelniona filmem olejowym. Maksymalne ciśnienie jest w tym przypadku zwykle niższe niżeli w sprężarkach olejowych. Z tego powodu dla poprawienia wydajności stosuje się kilka śrubowych elementów sprężających, układających się w system. Taki rodzaj sprężarek wykorzystywany jest przede wszystkim w systemach, w których nie może być mowy o występowaniu najmniejszych cząsteczek olejowych w powietrzu. W związku z tym stosuje się je w takich częściach przemysłu, jak farmakologia, medycyna, przemysł papierniczy, produkcja półprzewodników czy spożywczy.

Dobranie odpowiedniej sprężarki

Sprzedaż sprężarek śrubowych bezolejowych prowadzona jest przez firmy, które zajmuję się tego rodzaju technologiami i ich rozpowszechnianiem. Co ważne możemy w nich również liczyć na profesjonalne doradztwo, jak również serwis gwarancyjny i pogwarancyjny. Dzięki temu niezależnie od wszystkiego będziemy mieć pewność, że urządzenia, które posiadamy będą działać bez zarzutu, a w razie konieczności zostaną szybko naprawione i nie pojawią się kosztowne przestoje, dla wielu przedsiębiorstw będzie to bardzo cenny argument.