Sprężarki bezolejowe i ich działanie

Sprężarki bezolejowe i ich działanie

28 sierpnia 2019 0 przez Andrzej

Proces sprężania powietrza w śrubowych sprężarkach bezolejowych polega na ograniczeniu przestrzeni pomiędzy dwoma wirnikami, które się obracają, jednak nie występuje pomiędzy nimi uszczelnienie w postaci filmu olejowego. W przypadku jednostopniowych sprężarek bezolejowych maksymalne ciśnienie wylotowe jest najczęściej niższe niż w jednostopniowych olejowych, dlatego bezolejowe wyposażane są w specjalne systemy kilku śrubowych elementów sprężających. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie równie dobrej wydajności ciśnienia.

Dlaczego  bezolejowe?

Sprężarki bezolejowe stosuje się przede wszystkim w miejscach nie można dopuścić do obecności jakichkolwiek cząstek oleju w sprężonym powietrzu. Mowa tu oczywiście o różnorodnych gałęziach przemysłowych, takich jak chociażby produkcja farmaceutyków, medycyna, produkcja żywności, przemysł papierniczy, czy produkcja półprzewodników. Istotny będzie również serwis tego rodzaju urządzeń, najlepiej w firmie, w której je nabyliśmy. Jednak wyróżniają one się wysoką wydajnością więc przy właściwej eksploatacji ich praca może być ciągła i niczym nie zakłócona.

Same zalety

Działanie sprężarek bezolejowych wyróżnia się wieloma zaletami. Przede wszystkich ich praca jest cicha, i są stosunkowo niewielkie na tle innych tego rodzaju sprzętów. Poprawiają wydajność pracy, pozytywnie wpływają na jej bezpieczeństwo  i co bardzo ważne nie dopuszczają do przedostawania się cząstek oleju do produktu końcowego.