Sprężarki bezolejowe i ich działanie
28 sierpnia 2019Proces sprężania powietrza w śrubowych sprężarkach bezolejowych polega na ograniczeniu przestrzeni pomiędzy dwoma wirnikami, które się obracają, jednak nie występuje pomiędzy nimi uszczelnienie w postaci filmu olejowego. W przypadku jednostopniowych sprężarek bezolejowych maksymalne ciśnienie wylotowe jest najczęściej niższe niż w jednostopniowych olejowych, dlatego bezolejowe wyposażane są w specjalne systemy kilku śrubowych elementów sprężających. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie równie dobrej wydajności ciśnienia.
Dlaczego bezolejowe?
Sprężarki bezolejowe stosuje się przede wszystkim w miejscach nie można dopuścić do obecności jakichkolwiek cząstek oleju w sprężonym powietrzu. Mowa tu oczywiście o różnorodnych gałęziach przemysłowych, takich jak chociażby produkcja farmaceutyków, medycyna, produkcja żywności, przemysł papierniczy, czy produkcja półprzewodników. Istotny będzie również serwis tego rodzaju urządzeń, najlepiej w firmie, w której je nabyliśmy. Jednak wyróżniają one się wysoką wydajnością więc przy właściwej eksploatacji ich praca może być ciągła i niczym nie zakłócona.
Same zalety
Działanie sprężarek bezolejowych wyróżnia się wieloma zaletami. Przede wszystkich ich praca jest cicha, i są stosunkowo niewielkie na tle innych tego rodzaju sprzętów. Poprawiają wydajność pracy, pozytywnie wpływają na jej bezpieczeństwo i co bardzo ważne nie dopuszczają do przedostawania się cząstek oleju do produktu końcowego.